In project number KFI_16-1-2017-0519, the consortium formed by CE-Dynamic Kft. and ÉPGÉPSzerviz Kft. developed an innovative super-mobile concrete mixing system. The equipment created as part of the project can be set up and put into operation anywhere in as little as two days with an experienced team. The two main parts of the machine, the row feeder for storing, weighing and conveying the raw material, and the mixing unit for adding, mixing and dispensing, can be moved between the set-up points with two tractor units. In case of the need for frequent relocation, the hydraulic foot system has also been developed to help with the set-up, thanks to which the set-up can be done with a lower service machine requirement. Thanks to the aggregator operation, there is no need for built-up utilities, and the raw materials for concrete production can be delivered to the site. As standard, the machine is equipped with a soundproof cover, the advantage of which is that it can be operated close to a residential area with minimal noise and very moderate dust. If year-round operation is required, a winterizing cover can be delivered to the equipment as an optional element, which, in addition to sound and dust insulation, has greater thermal insulation capacity, so keeping the equipment above the freezing point can be solved with less energy. During the development of the heat and sound insulating covers, the selection of panels and the design of the frame structure are based on experimental development, during which the design was determined using the machine's own noise sources and the built-in materials were selected. 

Az üzemeltetés külön a berendezéshez fejlesztett egyedi vezérlőszoftveren keresztül történik, amely a teljes berendezés felügyelete mellett, lehetőséget biztosít az elvégzett és tervezett keverések és a keverékreceptek nyilvántartására is. A soradagoló tartályaiban négy alapanyag frakció készíthető be, amely adagolása pneumatikus munkahengerek segítségével történik. A kiadagolást a mérlegcellákon függő szállítószalagra végzi a gép, majd a megfelelő mennyiség esetén az alapanyag keverőbe juttatása a keverőegység szállítószalagjával történik. A kétrotoros keverő felett találhatók a cement, a víz és az adalékanyag mérlegelő egységei, amelyekből a megfelelő mennyiség közvetlenől a keverőbe jut. A keverő kopóalkatrészeinek anyagválasztása kísérleti fejlesztése eredménye, amely során a hagyományos kopóanyagok és a modern kompozit betétek vizsgálatával optimalizáltuk a kopás, a pótalkatrész költség, valamint az energiatakarékosság  szempontjából a kiválasztott kopóanyagokat. A berendezés kísérleti fejlesztése során, egy saját laborban, a legmodernebb mérőeszközök segítségével végeztük el az előállított betontermékek vizsgálatát, valamint a késztermékek validálását.

A projekt azonosító száma: KFI_16-1-2017-0519
Konzorcium vezető: CE-Dynamic Kft.
Konzorciumi tag: “ÉPGÉPSZERVIZ” Épitőgép Javitó Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
A projekt címe: Nagy mobilitású, környezettudatos, betongyártó rendszer kifejlesztése
A szerződött támogatási összeg: 455 455 211 Ft
A támogatás mértéke: 60,57%
A projekt kezdete: 2018.07.30
A projekt befejezési dátuma: 2020.07.29

A projekt tartalmának bemutatása: 

A projekt keretein belül egy nagy mobilitású, moduláris energiahatékony betongyártó egység kerül kifejlesztésre, mely megoldást nyújt a folyamatosan növekvő építőipar problémáira. A jelenleg elérhető mobil betontechnológiák előnyeit kívánjuk ötvözni a nagyüzemi betongyártás kapacitásával. A technológia tervezése során kiemelt figyelmet fordítunk az energiahatékonyságra és a környezettudatosságra. Figyelembe vettük a kivitelezői igényeket, valamint az egyre szigorúbb környezetvédelmi előírásokat.

 A kutatás-fejlesztés fókuszterületei a következők:

–          A technológia telepítési idejének lerövidítése és a telepítés technológiai feltételeinek egyszerűsítése.

–          Időtálló, magas minőségű anyaghasználat az alacsony karbantartási igények érdekében.

–          Energiahatékony, környezettudatos működés a környezeti terhelés minimalizálása és költségcsökkentés érdekében.

–          Az alapanyag-felhasználás hatékonyságának növelése.

Vállalkozásunk több éve tevékenykedik az építőipar területén. A betonüzemek értékesítése során gyakran felmerült az igény az ügyfelek részéről, hogy egy olyan keverőberendezésre van szükségük, amelyet könnyen és költséghatékonyan át lehet telepíteni az építési helyszínek között. A letelepítendő betongyártó rendszerek esetén kiemelten fontos, hogy az egyes rendszerkomponensek, mint például az alapanyagtároló egységek (cementsilók, adalékanyag tárolók), az alapanyag továbbító csigák és szalagok, valamint az erősáramú és vezérléstechnikai berendezések tökéletesen illeszkedjenek a keverőegység kapacitásához. Ezen berendezéseknél nagy hangsúlyt kell fektetni a berendezések részeinek megtervezésénél a bontási és összeépítési munkálatok minél egyszerűbb elvégezhetőségére. Projektünk a fenti problémák megoldását tűzte ki célul a kifejlesztendő technológiával.